newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Lampy molekularne – Zoom na trendy

Jeszcze do niedawna molekuły w ogóle nie kojarzyły się z oświetleniem, czy ogólnie z dekoracją wnętrz, ale to już przeszłość. Dzisiaj lampy kule to gorący temat, który zyskuje coraz szerszą rzeszę zwolenników. Czym są molekuły o tak ciekawej i intrygującej nazwie? Lampy molekularne, zwane też przez niektórych lampami atomowymi to oświetlenie, które swoją formą przypomina molekuły, które z chemii znamy, jako cząsteczki zbudowane z kilku atomów. Najprościej rzecz ujmując, są to lampy składające się z kilku lub kilkunastu kloszy w kształcie kul, połączonych ze sobą cienkimi prętami. Całość przypomina wiązania chemiczne, stąd też taka nazwa.

Lampy kule - oferta od Ardant

Posiadamy wiele rodzajów lamp wiszących z kulami - wzorów, kolorów, wielkości i samego szkła wykorzystanego do budowy klosza. Wszystko tworzone ze względu na potrzeby stylu i wielkości pomieszczenia. Do najbardziej popularnych zaliczyć można te największe do salonu, które pełnią rolę oświetlenia głównego. Oferujemy:

  • Lampy z jedną kulą - pojedyncze jednopunktowe
  • Lampy z 2 i 3 kulami połączone do jednej podsufitki
  • Żyrandole kule - oświetlenie wielopunktowe
  • Lampy sufitowe - do niskich pomieszczeń
  • Plafony - zwykle z jednym dużym kloszem
  • Lampy stołowe - dekoracyjne
  • Kinkiety kule

Różnią się od siebie budową, gdzie szklane klosze montuje się na różnych konstrukcjach i podstawach. Dzięki temu można oświetlać niemal wszystkie pomieszczenia w domu, niezależnie od jego wielkości czy układu.

Szeroki wybór kloszy - białe, szare i transparentne

W zależności od wymagań, w naszej ofercie znajdziesz wiele szklanych kloszy, które mogą oświetlić i ozdobić salon oraz dużą sypialnię. Zanim zdecydujesz się na konkretny, musisz wiedzieć, że każdy inaczej oświetli wnętrze. Najczęściej spotkasz:

  • Klosze transparentne - wykonane są z przeźroczystego szkła, przez które widać żarówkę lub diody. Jeśli lampa jest zgaszona, klosz można "przejrzeć" na wylot. Gdy ją zapalisz, uzyskasz dodatkowy efekt dekoracyjny. W środku może być delikatne źródło światła, które jedynie stworzy klimatyczną atmosferę, dlatego zwróć uwagę na moc i ilość lumenów takiej lampy.
  • Klosze białe i mleczne - posiadają funkcję ozdobną, ale również świetnie i równomiernie rozpraszają światło. Jeśli musisz dobrze oświetlić swój salon, postaw właśnie na taki kolor. Będzie do tego idealnie pasować i spełni swoją funkcję w 100%.
  • Klosze szare, dymione i kolorowe - niektóre modele posiadają lekko zabarwione szkło, przez co wyglądają bardziej oryginalnie. Tutaj możesz otrzymać odrobinę mniej światła, ale lepszy efekt dekoracyjny pomieszczenia.
  • Klosze pełne - całkowicie osłaniające żarówkę. Zaletą jest to, że do środka nie dostanie się kurz i brud, ale wymiana żarówki staje się trochę bardziej kłopotliwa.
  • Klosze otwarte ku dołowi lub ku górze - nie są całkowicie zamknięte, a przez otwór na górze lub dole widać żarówkę. Dobrym wyborem będzie zakup klosza otwartego ku dołowi - nie dostanie się do niego kurz, przez co po zapaleniu światła nie będzie widać zabrudzeń i owadów, które mogą wpaść do środka

Szklane klosze montowane na lampie wiszącej mogą mieć różne rozmiary. Do wyboru masz kule o średnicy: 14cm, 20 cm, 24cm oraz 30cm.

Do jakich wnętrz pasują lampy z kulistymi kloszami?

Lampy z kulami mają bardzo ciekawe formy, które są ich głównym atutem, ale wiele zależy też od tego, jak zostały wykończone. Modele w metalicznych, ciepłych odcieniach, takich jak miedź czy mosiądz, w zestawieniu z kloszami z mlecznego szkła, doskonale prezentują się w aranżacjach skandynawskich i minimalistycznych. Z kolei lampy z czarnymi wiązaniami, które zamiast kloszy mają tylko oprawki na żarówki, dobrze wpiszą się w aranżacje industrialne. W takim przypadku koniecznie trzeba dobrać do nich dekoracyjne żarówki, najlepiej typu Edison, które przyciągają wzrok swoimi designerskimi żarnikami.

Idealnym miejscem dla lamp molekularnych są przestronne lofty, w których bardzo często widoczne są inspiracje różnymi trendami. Właśnie w takich wnętrzach lampa o tak oryginalnej formie zaprezentuje się najlepiej.

Gdzie zamontować kuliste lampy wiszące?

Lampy molekularne to modele z kilkoma lub nawet kilkunastoma źródłami światła. Bez problemu poradzą sobie z oświetleniem większych przestrzeni. Lampę można zamontować w wypoczynkowej części salonu, nad kanapą lub nad stolikiem kawowym. Można też wybrać ją jako oświetlenie stołu w jadalni. W takim przypadku warto wybrać żarówki o nieco mniejszej mocy, tak by światło nad stołem nie było zbyt wyraziste.

Jaką lampę wybrać do salonu?

Jeśli pomieszczenie jest stosunkowo małe, wybierz model na 5 do 7 kul. Jeśli przestrzeń jest duża, może ich być nawet 20. Dostosuj kolorystykę i design do preferowanego stylu - nowoczesnego lub eleganckiego.

W naszym sklepie dostępne są lampy: złote, białe, czarne, miedziane, a nawet żółte i czerwone. Kolor powinien kontrastować na tle innych dodatków. Jeśli urządzasz salon w bardziej eleganckim stylu, wybierz lampę złotą lub srebrną. Jeśli nie masz pewności, która sprawdzi się lepiej, wybierz bardziej uniwersalny kolor - czarny lub biały.

Jeśli Twój salon połączony jest z kuchnią, rozważ montaż lampy wiszącej nad wyspą kuchenną. Do tego niezbędne będą trzy lampy wiszące kule zamontowane obok siebie lub jedna podłużna na linkach z wieloma kloszami. Ciekawe inspiracje oraz aranżacje znajdziesz na naszym blogu. Zachęcamy do jego odwiedzenia.

Wielkość lamp i kloszy

Nie bez znaczenia jest wielkość i kształt takiej lampy wiszącej. W sprzedaży dostępne są formy bardziej podłużne, gdzie kilka ramion delikatnie rozchodzi się na boki. Te sprawdza się w mniejszych i niższych pomieszczeniach, na przykład w nowoczesnej sypialni. W sprzedaży znaleźć można także skomplikowane figury, których ramiona rozchodzą się w poziomie oraz w pionie, tworząc przepiękne figury 3D. Tego typu lampy kule wymagają większej powierzchni, dlatego dobrze prezentują się w przestronnym salonie czy też w otwartej, loftowej aranżacji.

Kulisty trend rośnie w siłę!

Początkowo lampy kule ograniczały się wyłącznie do modeli wiszących, jednak ten trend szybko rośnie i przybiera na sile. Dzisiaj w sprzedaży dostępne są także kinkiety, lampy sufitowe, a nawet lampy stojące inspirowane tą formą. Na rynku można znaleźć, też modele, które dzięki ruchomym ramionom, dają możliwość samodzielnego tworzenia ciekawych figur geometrycznych. Wszystko wskazuje na to, że lampy molekuły to trend, który na długo zagości w naszych domach, więc warto pochylić się nad tym tematem. Szczególnie dlatego, że jest to oświetlenie o wyjątkowo ciekawym designie. Oryginalne, niepowtarzalne kształty lamp, wyglądają niczym dzieła z galerii sztuki współczesnej.